یک نکته مهم قبل از سنجش دمای بدن با دماسنج

ارسال شده در شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۵ موضوع مادر و کودک توسط

حتما شنیده اید که برخی علی رغم استفاده از بهترین و دقیق ترین دماسنج ها باز هم نمی توانند دمای دقیق بدن را بسنجند و به عبارتی دچار مشکل می شوند و ممکن است گاهی بالاتر و گاهی پایین تر از دمای واقعی را محاسبه کنند. یک نکته مهم در این مورد این است که قبل از گرفتن دمای بدن مایعات داغ ننوشید و ورزش سنگین نکنید!

نتیجه تصویری

دماسنج های طبی به انواع مختلف شیشه ای، نواری پیشانی، داخل گوشی و دیجیتال تقسیم می شوند. نوع شیشه ای آن از دو قسمت تشکیل شده است: یک قسمت فلزی، که معمولا با سطح مخاط یا حفره های دیگر بدن تماس پیدا می کند و یک قسمت شیشه ای که حاوی الکل رنگی یا جیوه است. قسمت فلزی، حرارت را به مایع درون شیشه منتقل می کند و انبساط و انقباض آن مایع، درجه حرارت را به ما نشان می دهد. بسته به اینکه دماسنج در کدام ناحیه از بدن استفاده شود، شکل ظاهری اش ممکن است متفاوت باشد. نوع دهانی آنکه به طور معمول در اغلب بیمارستان ها و مطب ها استفاده می شود، سری فلزی در حدود یک سانتیمتر دارد که این سر معمولا داخل حفره دهان زیر زبان قرار می گیرد. زمانی که آن را زیر زبان قرار می دهیم دهان باید کاملا بسته باشد، البته دندان ها نباید به آن فشار وارد کنند. در غیر این صورت ممکن است محفظه شیشه ای آن بشکند. کافی است خیلی آرام برای حداقل یک تا سه دقیقه بین لب ها قرار بگیرد به طوری که قسمت فلزی زیر زبان باشد. بعد از آن با خارج کردن دماسنج، عددی که سطح جیوه یا الکل نشان می دهد، درجه حرارت واقعی یا مرکزی بدن است. با این حال ممکن است گاهی اوقات درجه حرارت سطح پوست یا سطح مخاط به دلایلی تغییر کند. برای مثال ورزش شدید یا نوشیدن مایعات داغ، سطح مخاط را کمی گرم تر می کند. در چنین شرایطی دماسنج درجه حرارت واقعی را نشان نمی دهد. پس یادتان باشد قبل از اندازه گیری دمای بدن مایعات داغ ننوشید یا ورزش های سنگین انجام ندهید.

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>